מים אפורים - החסכון טמון בטיפול הנכון

מים אפורים הם מים המשמשים לרחצה ולכביסה, אותם ניתן להסב להשקיית גינה ושימושים נוספים. במדינת ישראל, הנאלצת להיכנס למשטר מים קפדני, נמצא השימוש בטכנולוגיות מיחזור מים אפורים במגמת עלייה מתמדת.

ישנן שלוש רמות טיפול המים אפורים: טיפול ראשוני, שניוני ושלישוני. ההחלטה באיזו שיטת טיפול כדאי לנקוט קשורה בייעוד ואופן השימוש במים האפורים המטופלים.

מים אפורים באיכות טיפול ראשונית יוכלו לשמש להשקיה מוגבלת (עצי פרי ושיחי נוי) באמצעות טפטוף בלבד ותוך שימוש באמצעי חיפוי, שימנעו מגע בין המים לאוויר. מים אפורים שעברו טיפול שניוני עדיין יהיו מוגבלים להשקיה בטפטוף, אך ניתן יהיה להשתמש בהשקיה ממוחשבת, מה שיאפשר פיקוח רב יותר על כמות מי ההשקיה. בטיפול שלישוני אפשרויות השימוש במים האפורים יהיו בלתי מוגבלות, שכן איכות המים תהיה ברמה הגבוהה ביותר.

המשך לקרוא

לחסוך במים בעזרת מזגנים

מי אינו מכיר את הססמה: "חבל על כל טיפה"? בשלהי המאה העשרים שימשה בישראל ככותרת למאבק בהתייבשות מקורות המים. כיום לובשת הסיסמה משמעות מחודשת, כאשר טיפול במים אפורים הופך לחלק מתרבות החיסכון בצריכה.

מול ההתייבשות המדאיגה מדי קיץ, קשה להתעלם מהעובדה שבחורף מי גשמים בכמויות ענק זורמים מהגגות ומגיעים אל הביוב. רבים תוהים, האם לא היה כדאי לאגור את המים היקרים מהחורף ולהשתמש בהם בעונה היבשה, במקום להשתמש במי שתייה להשקיה? לא בהכרח. שימוש חוזר במים אפורים ומי מזגנים הנו פתרון יעיל הרבה יותר מאשר מחזור מי גשם. 

המשך לקרוא

חקיקה ותקינה בתחום המים האפורים

במדינת ישראל יש לא מעט ערפל בנוגע לשאלת המותר והאסור בתחום מיחזור המים האפורים. הסיבה לכך היא שעד לפני כעשר שנים המודעות לנושא הייתה נמוכה בקרב הציבור ומִחזוּר מים – אם נעשה – היה רק במקומות ציבוריים. מעיד על כך מסמך הלפרין-עלוני שהוציא משרד הבריאות בשנת 2003 , המתייחס לשימוש במים אפורים בשטחים ציבוריים ותעשייתיים בלבד.

המשך לקרוא

השקיה נכונה במים אפורים: חיסכון עצום במים

בעלי גינות פרטיות מתחבטים לא פעם בשאלה: כמה מים עולה לי איכות החיים הזאת? - מחירי המים, שעלו מאוד בשנים האחרונות, הפכו את הגינה לנטל כלכלי משמעותי. היו שהמירו את המדשאות הירוקות במשטחים שאינם דורשים השקיה (כגון דשא סינטטי או עיצוב אבני טוף עם שילובי צמחים) והיו שוויתרו לגמרי על הגינה. אחרים יִיעלו את ההשקיה על ידי הכנסת מערכת ממוחשבת, אך גם הם נאלצים עדיין להיפרד מכמה מאות שקלים בחודש עבור רכישת מים שפירים להשקיה.

התקנת מערכת מים אפורים פותרת את בעיית ההשקיה היקרה. משפחה בת חמש נפשות, שלמערכת המִחזוּר שלה זורמים כ-150 קוב מים אפורים בשנה, יכולה ליהנות מגינה רחבת ידיים וירוקה, ללא כל תוספת בתשלום על הוצאות המים הביתיות.

המשך לקרוא

רוצים לדעת איזו מערכת מתאימה לכם?
השאירו פרטים לייעוץ אישי