השקיה נכונה במים אפורים: חיסכון עצום במים

בעלי גינות פרטיות מתחבטים לא פעם בשאלה: כמה מים עולה לי איכות החיים הזאת? - מחירי המים, שעלו מאוד בשנים האחרונות, הפכו את הגינה לנטל כלכלי משמעותי. היו שהמירו את המדשאות הירוקות במשטחים שאינם דורשים השקיה (כגון דשא סינטטי או עיצוב אבני טוף עם שילובי צמחים) והיו שוויתרו לגמרי על הגינה. אחרים יִיעלו את ההשקיה על ידי הכנסת מערכת ממוחשבת, אך גם הם נאלצים עדיין להיפרד מכמה מאות שקלים בחודש עבור רכישת מים שפירים להשקיה.

התקנת מערכת מים אפורים פותרת את בעיית ההשקיה היקרה. משפחה בת חמש נפשות, שלמערכת המִחזוּר שלה זורמים כ-150 קוב מים אפורים בשנה, יכולה ליהנות מגינה רחבת ידיים וירוקה, ללא כל תוספת בתשלום על הוצאות המים הביתיות.

עם זאת, האופן בו תחסכו במים יהיה תלוי בתכנון מראש של הגינה, מערכת ההשקיה ומערכת המים האפורים, ובהתאם למספר הנפשות בבית. אם נמיר, לדוגמה, את השקיית הדשא באמצעות ממטרות להשקיה בטפטוף טמון באדמה, נפחית את ההשקיה למחצית כמות המים. משפחה בת חמש נפשות, שלה מדשאה של 100 מ"ר, תנצל את כל כמות המים האפורים שלה אם תמשיך להחזיק בממטרות ועדיין יחסרו 50 קוב להשקיה, שאותם תיאלץ להשלים במים רגילים. בטפטוף טמון תשתמש המשפחה ב-100 קוב בלבד של מים אפורים ואת חמישים הקוב הנותרים תוכל לנצל לצרכים נוספים, כגון השקיית עצי פרי, משטחים או הדחת אסלות. מערכת AER תנתב את המים האפורים שתייצרו לכל אחד מהשימושים הללו, בהתאם לצורך.שינוי צורת ההשקיה תביא לחסכון של כ-2500-3000 ₪ בשנה.

כפי שציינו למעלה, השקיה ממוחשבת מייעלת וחוסכת בכמויות המים. גם את המים האפורים יש לנצל בצורה יעילה ולהשקות לפי צורכי כל אזור בגינה. במערכת TERRA מערכת ההשקיה הממוחשבת מאפשרת אגירת מים בימים בהם יש עודף מים אפורים לעומת צורכי ההשקיה. לחילופין מאפשרת המערכת כניסת מי גיבוי בימים בהם יש מחסור במים אפורים לעומת צורכי ההשקיה.

במערכות הסינון של AQUA תכנון פריסת צנרת הטפטוף מתבסס על מספר הנפשות בבית. משפחה בת שלוש נפשות מייצרת כ-225 ליטר ביום, כמות שמאפשרת השקיה של 75 מ"ר בגינה. כמות ההשקיה לכל צמח וצמח תהיה בהתאם לצורך ובאופן יחסי לכמות הטפטפות בקו. עץ הדר, לדוגמה, נשקה באמצעות עשרים טפטפות ואילו עץ הרימון, יליד הארץ המורגל באקלים יבש, יסתפק בעשר טפטפות.

"פתרונות ירוקים" מציעה לרוכשי מערכות מִחזוּר מתוצרתה תכנון וביצוע מערכות השקיה ממוחשבות ומערכות השקיה בטפטוף טמון לדשא. כך, בחשיבה קדימה, תחסכו אלפי שקלים בשנה ותיהנו מהידיעה שאתם משתייכים לאותה קבוצה פורצת דרך שמתחשבת באיכות הסביבה.

רוצים לדעת איזו מערכת מתאימה לכם?
השאירו פרטים לייעוץ אישי