לחסוך במים בעזרת מזגנים

מי אינו מכיר את הססמה: "חבל על כל טיפה"? בשלהי המאה העשרים שימשה בישראל ככותרת למאבק בהתייבשות מקורות המים. כיום לובשת הסיסמה משמעות מחודשת, כאשר טיפול במים אפורים הופך לחלק מתרבות החיסכון בצריכה.

מול ההתייבשות המדאיגה מדי קיץ, קשה להתעלם מהעובדה שבחורף מי גשמים בכמויות ענק זורמים מהגגות ומגיעים אל הביוב. רבים תוהים, האם לא היה כדאי לאגור את המים היקרים מהחורף ולהשתמש בהם בעונה היבשה, במקום להשתמש במי שתייה להשקיה? לא בהכרח. שימוש חוזר במים אפורים ומי מזגנים הנו פתרון יעיל הרבה יותר מאשר מחזור מי גשם. 

מי גשמים מגיעים אלינו במהלך ארבעה חודשים בשנה. כדי שיהיה אפשר למחזר כמות משמעותית יש צורך במֶכָלֵי אגירה בסדר גודל של כעשרה קוב לפחות. עבור אדם פרטי מדובר בשטח עצום (כגודל בריכת שחייה ביתית) ובעלויות הקמה ותפעול גבוהות. כמו כן, המים מכילים חומרים אורגניים המגיעים מהגגות והמרזבים ולכן דורשים חיטוי מבוקר לפני השימוש. בשל הדרישות התברואתיות הגבוהות משרד הבריאות אינו מתיר אגירת מי גשמים, למעט במוסדות חינוך. ההיתר לבתי ספר ניתן במטרה לחנך את הילדים למודעות לחיסכון במים. בתי ספר שמקדישים זמן ומשאבים להקים מערכת מיחזור מי מזגנים וגשמים נמצאים תחת ניטור והשגחה קפדנית של משרד הבריאות.

נדגיש שהחוק אינו אוסר שימוש במי גשמים, אלא את אגירתם בלבד. ניתן לשלב מי גשמים במערכות השקיה והשבה לניאגרות, הנתמכות על ידי מערכות טיהור מים אפורים. עם זאת יש לקחת בחשבון שמדובר במים נטולי מינרלים, לכן השימוש בהם מצריך תוספים בהתאם לצרכים שישמשו, אם כמי השקיה לגינה או כמים להדחת אסלה.

מה באשר לשימוש במי מזגנים?

עבור הצרכן הפרטי לא מדובר בחיסכון משמעותי. מי שמחזיק במערכת מים אפורים  ישלב ממילא את מי המזגן בצנרת. לגבי אחרים – רבים חוסכים עלי ידי הנחת דלי מתחת לצינור מטפטף או אדנית עם צמחים אוהבי מים (נענע, לדוגמה). אבל כשמדובר במפעלים או בנייני משרדים התמונה שונה לגמרי. כאן, עודפי המים המצטברים כתוצאה משימוש במזגנים יכולים, לאחר טיפול מסוים, לשמש כמקור מים חלופי ומשמעותי לחלק מצורכי המים במבנה. מערכות מחזור מי מזגנים בתעשייה ובהיי-טק יכולות לחסוך עשרות אלפי ליטרים ביום. בהיבט כולל, מדובר בכמות אדירה של מים שמִחזוּרה יכול לצמצם משמעותית את הגירעון המצטבר במי השתייה בארץ.

פתרונות ירוקים מתקינה מערכות מיחזור מי גשמים ומי מזגנים במפעלים, בנייני משרדים ומוסדות חינוך. המערכת הראשונה שהותקנה לפני חמש שנים בבית דפוס גדול במרכז הארץ הביאה לחסכון מצטבר של 10,000 מ"ק עד היום. בנוסף, החברה התקינה בחמש השנים האחרונות מספר מערכות מיחזור מי גשמים ומזגנים במוסדות חינוך.

רוצים לדעת איזו מערכת מתאימה לכם?
השאירו פרטים לייעוץ אישי